Sers Nils Olavs – pingvīns ar spožu militāro karjeru

2012. gada 28. septembrī

Sers Nils Olavs (norv. Nils Olav) ir karaliskais pingvīns, kas dzīvo Edinburgas (Skotija) zooloģiskajā dārzā. Viņš ir Norvēģijas karaliskās gvardes talismans ar ievērojamu militāro karjeru. 2008.gadā pingvīns Nils Olavs tika iecelts arī bruņinieku kārtā.

Militārā karjera

1961.gadā, kad Norvēģijas karaliskās gvarde piedalījās militāro orķestru parādē, leitnants Nils Egeliens (Nils Egelien) ieinteresējās par pingvīnu koloniju Edinburgas zoodārzā. Kad 1972.gadā gvarde atkārtoti ieradās Skotijā, leitnanta iniciatīvas vadīti norvēģi „adoptēja” vienu no karaliskajiem pingvīniem un nosauca to par Nilu Olavu. Vārds Nils tika dots par godu šim leitnantam, bet Olavs – par godu Norvēģijas karalim Olavam V.

Pingvīnam Nilam Olavam tika piešķirts vicekaprāļa (visekorporal )dienesta pakāpe. Katru reiz, kad Norvēģijas karaliskās gvarde viesojās Edinburgā pingvīnam tika paaugstināta pakāpe. 1982.gadā viņš kļuva par kaprāli, bet 1987.gadā par seržantu. Taču drīz vien pingvīns pārcēlās uz labākiem zvejas laukiem. Tāpēc viņa vietu ieņēma Nils Olavs II.

1993.gadā pingvīns ieguva feldfēbeļa (sergeant major) pakāpi, bet 2005.gadā tika jau pulkveža godā. Savukārt 2008.gada 15.augustā Nilu Olavu II iesvētīja bruņinieku kārtā. Viņš kļuva par pirmo un pagaidām vienīgo  pingvīns, kas saņēmis tik augstu titulu Norvēģijas armijā. Par godu Nila Olava titulam Edingurgas zoodārzā tika uzstādīta bronzas statuete. Tieši tāda pati statuete atrodama arī Norvēģijā karaliskās gvardes štābā (Huseby Leir) Oslo.Nila Olava bronzas statuete Edingurgas zoodārzā